IX. Aldebrői Fafaragó Tábor
2024. június 03-án kezdte meg munkáját a IX. Aldebrői Fafaragó Tábor. A téma meghatározásával, és a helyszín kiválasztásával már az ősszel elkezdődtek az előkészületek. A tervek szerint a Aldebrő község jelentős szőlőtermelő és borászati kultúrájának állítanak emléket.
Kiss István népi iparművész tervei alapján a „ Szőlőművesek Emlékhelyének” kialakítását a terepmunkák és a térburkolat elkészítésével kezdték. A szükséges alapanyagok, rönkök beszerzésre kerültek.
A munkát a feladat nagyságának megfelelő létszámmal kezdte a tábor. A Heves Megyei Népművészeti Egyesület 14 fafaragóját két vendég mesterrel kiegészítve vágott neki a feladatnak. Barta Zsolt,Farkas József, Füleki János, Kiss István, Koncsos Ferenc, Matisz Csaba, Molnár János, Mucsonyi Zsolt, Nagy Judit, Simon Attila, Szabó József, Trajmár Gyula, Varga Csaba, Zöldi Sándor mellé Kiss János Budapestről és Sándor Attila Székelyudvarhelyről csatlakozott.
A mesterek hétfőn megérkeztek a helyszínre, és azonnal munkához láttak. A mérések, előrajzolások után felbőgtek a fűrészek, kopogtak a kalapácsok, suhantak a vésők, repült a forgács. A fafaragók baráti társasága egymást segítve szorgalmasan dolgozott egész héten. Pénteken estére, már a felületkezelt művek csak a szállításra vártak. Szombaton reggel megkezdődött a helyszínre telepítés. Az emlékoszlopot targonca emelte a helyére, és a vasalat hegesztéssel került rögzítésre. A szobrok is felállításra kerültek. A padok is elfoglalták az előre kiépített helyüket. A lakatosmunkát Macz Péter mester végezte el. A munkálatokat naponta videó felvételeken rögzítették. A mestereket és az alkotófolyamatokat Tóth Zoltán örökítette meg fotókon.
A„Szőlőművesek Emlékhelye”, egy 8 méter átmérőjű, 50 cm magas dombon került elhelyezésre. A domb közepén egy 3m magas emlékoszlop áll, melyre kovácsoltvasból leveles, szőlőfürtös indák csavarodnak fel egy méter magasságban. A kopjafa elemei jelképezik szőlőművelés iránti elkötelezettséget, a szorgalmat , az elismertséget, és az anyaföld szeretetét, a Tarna menti, hárslevelű szőlőt termelő községeket (Verpelét, Feldebrő, Aldebrő, Tófalu).
A domb aljában, körben négy szobor került felállításra, melyek a szőlőművelés jeles munkálatait, mint a szőlőmetszést , kapálást, szüretelést , és a borkóstolást hivatottak megjeleníteni. A „Szőlőmetsző” kucsmában, bekecsben, hagyományos metszőkéssel készül a vesszőket levágni. A „Kapás Menyecske” megpihenve, támaszkodik a kapanyélre, kendője csak a nyakába vetve tűri a hőséget. A „Szüretelő lány” mezítláb szemlélődik, a hátán kis puttonya várja szőlőt. A „Boros gazda” lopóval vállán, kezében kehellyel kínálja borát. A figurák karakteresen ábrázolják a témát, a faragó mesterek jellegzetes kézvonásai szerint.
Az Emlékhelyen három pad került elhelyezésre. A padok követik a korábbiak egyszerű szerkezetét, karfákon azonban egy-egy szőlőfürt került kifaragásra. A padok háttámláin a szőlőművelés „ünnepi” részei lettek megörökítve. A szüret, a szüreti felvonulás, és a szüreti bál. A mély, domborfaragott jelenetekben plasztikusan ábrázolták az eseményeket.
A „Szőlőművesek Emlékhelyének” avatásán Kiss István népi iparművész, a tábor vezetője elmondta, hogy a Heves Megyei Népművészeti Egyesület és Aldebrő Önkormányzatának összefogásával immár kilencedik alkalommal rendezték meg az Aldebrői Fafaragó Tábort. Az eltelt idő alatt három közösségi tér, a Történelmi Emlékpark, a Szkíta Emlékhely és a Szőlőművesek Emlékhelye jött létre. A községet ötvennél több alkotás díszíti. Az elvégzett munka a megyében egyedülálló, országosan is ritkának számító faragásokkal díszített egy falut. Folyamatosan azon munkálkodnak, hogy egy élhetőbb, emberi környezetet hozzanak létre, hirdessék, hogy a kézművesség még mindig csodákra képes.
Videók:
1. https://youtu.be/GmhhKqVdaDE
2. https://youtu.be/COMF1tW6uIU
3. https://youtu.be/kbZX5yMbcto
4. https://youtu.be/vGbteMJEtUo
5. https://youtu.be/ymP1oZxtlfw
6. https://youtu.be/djiq8SXaDcc
képek:
munka közben: https://photos.app.goo.gl/Uw7msdK2PpUhiYZZ9
Szőlőművesek Emlékhelye: https://photos.app.goo.gl/6EUgPtg4Y2CgoX589