Bemutatkozás

A Heves Megyei Népművészeti Egyesület a Nemzeti Művelődési Intézettel kötött szolgáltatási szerződésnek köszönhetően lehetőséget biztosít az Ön intézményének, szervezetének, hogy szolgáltatásainkat igénybe vegyék.

A megkötött szolgáltatási szerződés alapján ellátjuk a megyében a népi kézművesség területén a közművelődési tanácsadást és szolgáltatást.

Egyesületünk 1982-ben alakult, közhasznú szervezetként 1991 óta működik. Egyesületünk tagsága közelít a 100 főhöz, akik elsősorban a megye településein élnek és a népi kézművesség különböző ágain belül hozzák létre egyedi alkotásaikat.

Egyesületünk tagjai közül 16 fő rendelkezik népi iparművész, 5 fő Népművészet Ifjú Mestere címmel, 4 fő Népművészet Mestere kitüntető cím birtokosa, 1 fő Hagyományőrző díjjal. Az Egyesületünkből 2 fő Király Zsiga díjjal, 2 fő Csokonai díjjal, 1 fő Életfa és Heves Megyéért díjjal, 2 fő Kodály Zoltán Közművelődési díjjal rendelkezik, valamint Wlassics Gyula díjjal 1 fő. Eger város Népművészeti Nívó Díj birtokosa 2 fő, Zilahy György díjat kapott ugyancsak 2 fő

Egyesületünk tagjai a tradicionális népi mesterségek ágazatait: a hímzés, szövés, fafaragás, gyöngyfűzés, népviselet-tervezés- készítés, gyermekjáték- és fajáték készítés, fazekasság, bőrművesség, népi ékszer és lószőrfonás, gyertyaöntés, mézeskalácsosság, kosárfonás, népviseleti babakészítés, csipkeverés, kovács, bútorfestés, gyöngyfűzés, szaru- és csont-faragás, csuhé- szalmafonó szakágait képviselik. Ők őrzik és mentik a magyar népi kultúra szellemi örökségét az utókornak..

Feladatunknak tekintjük a népi kézműves hagyományok gyűjtését, ápolását és továbbéltetését. Ez utóbbit képzések, továbbképzések, táborok, játszóházak, mesterség bemutatók, kiállítások, konferenciák megrendezésével valósítjuk meg.

Az alábbi szolgáltatásokat kínáljuk

Tanácsadás

A népi kézművességgel kapcsolatos folyamatok, események, projektek, alkotások minősítése, koncepciók elkészítéséhez díjmentesen ajánljuk fel szaktudásunkat.

Információközvetítés

A népi kézművesség területén országos, illetve nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik egyesületünk, amely egyben gazdag adatárat is jelent, amelyet igénybe vehetnek, kiállítások, játszóházak, mesterség bemutatók stb. vonatkozóan alkotók és egyéb információk közvetítésére.

Játszóházak

Természetes anyagokból, a gyermekekkel közösen játékokat készítünk. A foglalkozások időtartama a megrendelő igényeinek megfelelően változhat. A foglalkozás időtartama minimum két óra.

Az alábbi foglalkozások tetszés szerint csoportosíthatók:

agyagozás, bőrfonás, bútorfestés,  csipkeverés, csörgőkészítés, csuhébabák és állatfigurák, csuhéfigura, csuhékosár, ékszerkészítés, fafaragás, fajáték, nemezelés, gyékénybaba, gyékényfonás, gyékénykosár, gyékénylovacska, gyertyamártogatás, gyöngyfűzés, gyöngyszövés,  illatbabák  gyógynövényekből,  karmantyúbaba készítés, kosárfonás, körmönfonás, mézeskalács készítés, nádsíp készítés, nemezjáték, nemezkarkötő, nemezlabda, nemeztarsoly, rongybaba, sárkánykészítés, terménybábok, textilbábok, stb.

A fogadó felet terheli a játszóházi foglalkozásvezetők óradíja, utazási költsége és a gyermeklétszámtól függő szakmai anyag költsége.

Mesterség bemutatók

Egyesületi tagjaink egy-egy szakterület kiemelkedő képviselői, sokan rendelkeznek „Népművészet Mestere”, „Népművészet Ifjú Mestere” és „Népi Iparművész” kitüntetésekkel. A mestereket munka közben láthatják a mesterség bemutatók alkalmával a felsorolt szakmákon belül: bőrműves, csipkekészítő, csuhéfonó, faműves, fajáték készítő, fazekas, gyapjúszövő, gyékényfonó, gyöngyfűző, hímző, kosárfonó, mézeskalácsos, nemezelő, szalmafonó, vászonszövő, kovács, gyertyamártó.

A mesterség bemutatót tartó kézműves óradíja és utazási költsége a fogadó felet terheli.

Népművészeti kiállítások

Különböző témakörökben alkotásokat tudunk összeállítani, amely térségünk élő népművészetét mutatják be.

A kiállítási anyagot díjmentesen ajánljuk fel, a szállításról a fogadó szervezetnek kell gondoskodni. Igény esetén költségtérítéssel vállaljuk a kiállítás megrendezését.

Az alábbiakban felsorolt kiállításokat ajánljuk fel.

 1. Népviseleti kiállítás
 2. Hímzések, szövések
 3. Fazekas kiállítás
 4. „Fából faragott álmok – a születéstől a halálig” Tóth Lóránt, Zilahy György díjas fafaragó népi iparművész munkáiból
 5. Kiss István fafaragó munkáiból- Kiss István fafaragó kiállítónk munkáit a vallás, magyar történelem és a népélet témakörökben készíti.
  Domborműveket, szobrokat alkot, egy-egy különleges alakú fában keresi a benne rejtőző figurákat.
  Késsel, vésővel, nagyobb szobrok esetében láncfűrésszel is végzi a faragást.
  Alkalmazza a régi palóc technikákat is, mint a karcolozás, az ónozás és az áttört faragás.
  Többször eredeti jármokat használ keretnek domborműveihez. Betlehemi járma 2011-ben a római Phantheonban volt kiállítva.
 6. Fajátékok – Czipó Tamás munkáiból
 7. Farkas József faragó munkáiból
 8. Faragó Műhely alkotásaiból
 9. Textil játék és baba kiállítás
 10. Fa- és fonott bútorok kiállítás
 11. Horváth Tibor és Horváth Tiborné bőrműves kiállítás
 12. Népi ékszer kiállítás
 13. Palóc textiliák
 14. Varga Károly fazekas kiállítása
 15. Népviseleti divatbemutató
 16. Bódi Klára csipkeverő kiállítása
 17. Asztaltól ágyig – A kiállításon olyan berendezési  tárgyakat láthatnak, (bútorok, textiliák, étkezési garnitúrák, stb ), amelyek népművészeti alkotások. Művészi értékük mellett funkciójuk megtartásával olyan használati tárgyak ugyanakkor, amelyek mindennapi életünk szerves részévé válik.
 18. Hímző szakkörök kiállítása
  A bemutatón elsősorban a hímző asszonyok és  hímző szakkörök által készített  egyes néprajzi táj hímző kultúrája, valamint oltárterítők,   egyéb    egyházi textíliák láthatók.
 19. Festékes szőnyegek
  Megyei alkotások gyűjteményét kívánjuk bemutatni.

A felsorolt kínálattól eltérő kiállítást is igénybe lehet venni, ha szükséges, valamint játszóház, mesterség bemutató vagy bármilyen szakmai információval kapcsolatban  készségesen állunk rendelkezésére.

Kiállítás-installáció
Népművészeti kiállítások megrendezéséhez tárlókat, és babákat igényelhetnek térítés ellenében.  

Érdeklődni a felkínált szolgáltatásokkal kapcsolatban:

Heves Megyei Népművészeti Egyesület

Kiss István elnök Tel: +36 20 9650 245                                                                                E-mail: kissistvan@kissi.hu

Nagyné Váradi Anna alelnök  06/30-219-25-04
Email: varadianna3@gmail.com