38. Mesterségek Ünnepe

Idén 38. alkalommal rendezte meg a Népművészeti Egyesületek Szövetsége hazánk legnagyobb és legrangosabb népművészeti fesztiválját, a Mesterségek Ünnepét. A budai Vár polgárvárosi részének hangulatos utcáiban és terein közel ezer népművész és népi iparművész portékáit csodálhatta meg a közönség. A rendezvény egyben a Kárpát-medencei kézműves mesterek legnagyobb éves találkozója, a fesztiválon bemutatkoztak a hazai és határon túli népművészeti egyesületek, közösségek. A Magyar–Török Kulturális Évad alkalmából a rendezvény díszvendége Törökország volt, kiemelt témája a török hatások a magyar népművészetben.
A Mesterségek Ünnepe az ország legnagyobb családi fesztiválja, ahol minden korosztály találhatott magának elfoglaltságot.
A Szentháromság téri nagyszínpadon a fesztivál minden napján a hazai nép- és világzene legrangosabb képviselői mutatkoztak be.
A rendezvény több évtizedes sikerét nagyban köszönheti egyediségének: ez az egyetlen olyan hazai fesztivál, ahol egyszerre van jelen több, mint 800 hagyományőrző kézműves mester; akik működő műhelyeikben mutatják be mesterségbeli tudásukat. A műhelybemutatók mellett a zsűrizett népművészeti tárgyakat meg is lehet vásárolni.
A Heves Megyei Népművészeti Egyesület több látványműhellyel és kézműves bemutatóval érkezett. Varga Csaba a szarukürt karcolásának technikáját bemutatva vonzotta a látogatókat. Kovács Zsolt üvegfestő finom ecsetvonásai nyomán míves üvegtárgyak születtek a helyszínen. Berzeviczy-Fehér Jánosné modern-hagyományos palóc viseletei kimagasló színvonalon képviselik öltözködés kultúránkat. Fiala Magdolna és Kaszab Katalin szövők sátrában szövés bemutatóban gyönyörködhettek a látogatók. Vásárolni is lehetett a szebbnél szebb sálak, vállkendők, takácsmintával díszített neszeszerek, terítők, kenyeres zsákok közül. Torba Ildikó szűrrátétes technikával készült ma is hordható öltözeti darabokat, használati tárgyakat, valamint kalotaszegi bujkákat, mellényeket és nyargalással díszített öveket, hátizsákokat kínált a vásárban.
A rendezvényt a hagyomány és a megújulás jellemzi. Tudatosan törekszik arra, hogy bemutassa a folk dizájn területén született élet- és piacképes újításokat. A mestereket arra bíztatja, hogy a magyar népi díszítőművészet motívumait felhasználva, hagyományos alapanyagokból készített, de a mai ember igényeire szabott termékeket készítsenek.
Idén is a Szentháromság téren a Mátyás Templom előtt került sor az augusztus 20-i kenyéráldásra több száz résztvevő mester, zenész és táncos közreműködésével. Az ünnepséget megelőzte a mesterek aratókoszorús felvonulása.

HMNE a Mesterségek Ünnepén: https://photos.app.goo.gl/VjP7SeovJzmSVzx27
Mesterek, műhelyek, hangulatok: https://photos.app.goo.gl/ZrD1Dzbbg6vmbX4H9
HEOL cikkek:
https://www.heol.hu/helyi-kozelet/2024/08/legugyesebb-mestereink-mar-jav...
https://www.heol.hu/helyi-kultura/2024/08/mives-portekakkal-varnak-kedde...