Mesterségek Ünnepe -2014.

Az idén huszonnyolcadik alkalommal, 2014. augusztus 16-20. között, öt napon keresztül került megrendezésre a Mesterségek Ünnepe a Budai Várban. Az elmúlt évekhez hasonlóan a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, most is meghívta a Heves megyei Népművészeti Egyesületet.

Egyesületünkből 13 mester kapott meghívást a rendezvényre.  Egyesületünknek 2 műhelyt, Fafaragó és Fajáték készítő műhelyt kellett kialakítani, ahol az adott mesterség eszközeit, munkafolyamatait és termékeit látványosan mutatták be a mesterek a közönségnek. 

Czipó Tamás fajátékai elbűvölték és megszólították nemcsak a gyermekeket, hanem a természetes alapanyagból készült fajáték iránt érdeklődő szülőket és látogatókat is. Öröm csillogott a gyermekek szemében, ahogyan a mester készítette a fajátékokat és játszhattak a játékokkal.  

Kovács Zsolt Üvegfestő különleges mesterségével keltette fel az érdeklődést és mindenki szeme láttára került egy-egy motívum az üvegre.

Erdélyi Mezei Boglárka kedves textiljátékai nem hiányozhatnak a Mesterségek Ünnepéről. Különféle textilekből készít kedves babákat, macikat, különféle bábjátékokat is. Szívesen készít vesszőből különböző tárgyakat a játékainak.

Fiala Magdolna folyamatosan szőtt a rendezvény ideje alatt.  Szövőszékén készült a legújabb gyapjú szőnyeg. A látogatók megcsodálhatták a mester stóláit, tarisznyáit és egyéb konyhai szövött garnitúráit is.

Szontaghné Demeter Ágnes egy különleges és egyedi mesterséggel volt jelen a Mesterségek Ünnepén. Az egyedi technikával készülő lószőr ékszerei egyedülállóak, már csak nagyon kevesen készítenek ilyen különleges ékszert, ezért is színfoltja a rendezvénynek.

Dallos Zsolt mézeskalácsai szinte minden vásáron megtalálhatóak, a mézeskalács hiányozhatatlan kelléke egy-egy rendezvénynek.

Horváth Tibor és Horváth Tiborné a Bőrművesség képviselői. Bőr tárgyaik táskák, övek, pénztárcák stb. mívesek, rendkívül magas színvonalon és igényesen vannak elkészítve. Munkáikon hűen őrzik az archaikus népi kultúra motívumkincsét.

Dohnál Tiborné és Mazánné Balogh Anna Gyöngyfűzők rendszeresen meghívott alkotók a Mesterségek Ünnepére. A gyöngyékszerek ma is népszerűek, sosem mennek ki a divatból, öltözetünket alkalmivá és egyedivé varázsolja. A látogatók szintén megismerkedhettek a gyöngykészítés fortélyaival.

Fehér Jánosné Viseletkészítő rendszeresen részt vesz a Mesterségek Ünnepén. Palóc viseleteit, ingvállait, kékfestő szoknyáit mindig megcsodálják a rendezvény résztvevői. Viseletei hagyományátörökítő, egyben értékmentő, értéket hordozó, ma is hordható viseletek.

Csizmadia Katalin fazekas, fiatal alkotó, az agyagművesség legősibb mesterségét képviseli. Üde színfoltja volt a rendezvénynek. Cserép edényei egyszerű díszítettségükkel hívták fel az érdeklődők figyelmét.

Tóth Lóránt Fafaragó- Fajáték készítő a rendezvényen kialakított műhelyében készítette a látogatók szeme láttára az alkotásokat, fajátékokat, ami a természetes anyagból az emberi kéz és fantázia alapján jött létre.   A kiállított tárgyaira sokan rácsodálkoztak.

A fafaragó műhelyben alkotott még Varga Csaba fafaragó, aki szintén vonzotta a közönséget, hiszen a kürt faragás is egy nagyon ritka tevékenység, mely nagy precizitást és nagy odafigyelést, valamint nagy fantáziát igényel. A kürt faragás lehetőséget nyújt az ember alkotóvágyának kiélésére, az emberi kéz ügyességének bizonyítására.  

A Mesterségek Ünnepén részt vett még Gulyás Béla gyertyaöntő. A kézzel mártott gyertya, mely végig kíséri az életünket a születéstől a halálunkig ma már szintén ritka mesterségnek számít, alig, vagy nagyon kevesen foglalkoznak ezzel a mesterséggel az országban.

Nem hiányozhatott a rendezvényről Fehér János körtemuzsika és okarinakészítő sem. Ez a mesterség is egy nagyon ritka és egyedülálló, ma már hungarikumnak számító tevékenység, hiszen alig akad mester, aki kézi technikával állítja elő és szólaltatja meg a körtemuzsikát. A körtemuzsika zenéje, dallama külön hangulatot teremtett. Az arra járó és nézelődő vendégek örömmel hallgatták.

A huszonnyolcadik Mesterségek Ünnepén összesen 16 fővel képviseltük a Heves megyei Népművészeti Egyesületet. A szorosan egymásra épülő sátrak és a mesterség bemutatás céljára kialakított műhelyek egy szép összképet adtak az Egyesületünk alkotóinak tevékenységéről.

A rendezvény befejező és egyben felejthetetlen programja a Mátyás Templom előtti Szentháromság téren megrendezendő kenyérszentelés, amely felemelő érzéssel tölti el azt, aki itt jelen lehet.

Fehér Jánosné elnök

A teljes képgaléria itt látható: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.787746467935887.1073741851.432...