Szente - Festett mennyezet avatása

A szentei Szent Erzsébet-templom a Váci egyházmegye egyik legrégebbi műemléke, amelynek alapja a középkorból származik. A balassagyarmati Sasvári János, a Népművészet Mestere díjas bútorfaragó, bútorfestő kezdeményezésére 72 kazettával bővült a templombelső. Ennek felszentelésére 2024. november 25-én a Szent Erzsébet búcsúi szentmisén került sor népes közönség és az alkotók jelenlétében.
Limbacher Gábor leírása szerint:

„Hogy mit látunk fönt? Látjuk az Istent a mindenség központjában. Ő az Atya, Ő a Fiú. Őt szimbólumaival a négy evangélista övezi. Kereszt alakban 2-2, összesen nyolc apostol képe látható, akárcsak a Magyar Szent Koronán. Ők életük árán is az Örömhírt terjesztették, és üzenetük mintegy jelenidejűvé válik. Körülöttük, mint az elíziumi mező, üdvözült lelkek kertje, virágos kazetták következnek – körökbe foglalva. A kör maga a végtelen, Istenre mutató szimbólum. A sok kör mintegy ezt hatványozza. Minden virágkompozíció lélek emelő szépség.”

Ezt a lélekemelő szépséget Sasvári János a Népművészet mestere, Berecz Lászlóné, Herczegné Balog Anikó, Horváthné Pleszkán Orsolya, Huszti Katalin, Szécsényiné Alapi lldikó, Szegedi Szilvia, Székely Csilla népi iparművész, Záhorszki Mónika, Tuska Csaba, és egyesületünk tagja Gelsei Sándor népi iparművész alkotta meg.