Gelsei Sándor

Szente - Festett mennyezet avatása

A szentei Szent Erzsébet-templom a Váci egyházmegye egyik legrégebbi műemléke, amelynek alapja a középkorból származik. A balassagyarmati Sasvári János, a Népművészet Mestere díjas bútorfaragó, bútorfestő kezdeményezésére 72 kazettával bővült a templombelső. Ennek felszentelésére 2024. november 25-én a Szent Erzsébet búcsúi szentmisén került sor népes közönség és az alkotók jelenlétében.
Limbacher Gábor leírása szerint:

Festett kazettás mennyezetek a Felföldön

Az ország északi régiójában, a Felföldön fekvő kazettás mennyezetű templomok közül négy meglátogatására szervezett Egyesületünk szakmai tanulmányutat. Az látóút szakmai vezetője Gelsei Sándor népi iparművész volt. Az érdeklődők, egy kisbuszt megtöltve indultunk a ködös őszi időben csodákat látni.

Múzeumi inspiráció a kortárs népi iparművészetben-konferencia

2024. november 6-án a Dobó István Vármúzeum és a MTA MAB Néprajzi és Kulturális Antropológiai Munkabizottsága szervezésében a múzeumi gyűjtemények és a kortárs népi iparművészek kapcsolatáról rendeztek konferenciát a Ziffer galériában

Bútorfestők tanulmányútja Gömörben

Radostyán

A korábbi évek kapcsolatát folytatva, egy 11 fős baráti bútorfestő közösség Gelsei Sándor festett bútor készítő népi iparművész szakmai vezetésével és a miskolci Pálné Guba Erika szervezéséve a Homoródalmási Kuckó Kézműves Egyesület tagjaival 14 észak-magyarországi, zömmel festett kazettás templomot látogatott meg. Mindez május elején borsodi és a határ másik oldalán, gömöri településeket érintett. A szakmai tapasztalatok mellett különleges élmény volt a több száz kilométerre élő magyar kultúrák találkozása.

I. Bútorfestők Országos Kiállítása - Mezőkövesdi

I. Bútorfestők Országos Kiállítására, Mezőkövesdi rendezvény központban került sor. Kiállítás megnyitása és a díjátadó után szakmai konferenciát tartottak.. A Szentei Mennyezetfestők Alkotócsoport a zsűri döntése alapján különdíjat vehetett át. A Heves Megyei Népművészeti egyesületből Gelse Sándor bútorfestő, népi iparművész vett részt a szentei munkában. A konferencián egyesületünket Torba Ildikó és Gelsei Sándor képviselték.

Szentei templomkazetták

A szentei Szent Erzsébet-templom a Váci egyházmegye egyik legrégebbi műemléke, amelynek alapja a középkorból származik. A balassagyarmati Sasvári János, a Népművészet Mestere díjas bútorfaragó, bútorfestő kezdeményezésére 72 kazettával bővül a templombelső, melynek elkészítésére a népi bútorfestők csapatából tízen csatlakoztak kezdeményezéséhez, hogy megtervezzék és kivitelezzék a kazettákat. Egyesületünkből Gelse Sándor bútorfestő, népi iparművész vesz részt a munkában, három táblát készített el az első héten.

Virágzó Népművészet – 2024

20. alakalommal hirdette meg a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület, a Virágzó Népművészet pályázatot, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson a olyan népi iparművészeti alkotásoknak, amelyek mind művészi, mind érték szempontjából megfelelnek a mai kor követelményeinek. Leginkább funkcióban és formában várták az „újító" munkát, de a népi technikák, a díszítmények őrizzék népművészetünk értékeit.

NESZ-Szakmai Bizottságok választása

2023. november 18-án a NESZ küldöttgyűlése újra választotta a Szakmai Bizottságokat.
Örömmel jelenthetem, hogy javaslataink eredményeképpen, a
Viseletkészítő Szakmai Bizottságba : Molnár-Madarász Melinda MEYKE,
a Faműves Szakmai Bizottságba: Varga Csaba,
a Régi-ritka Mesterségek Bizottságába: Gelsei Sándor
megválasztásra került.

Látóúton Homoród mentén

Tavaly nyáron a homoródalmási Kuckó Kézműves Egyesületet látta vendégül a diósgyőri Fügedi Márta Népművészeti Egyesület. A "Kuckósok" színvonalas festett kazettás táblákból álló kiállítással lepték meg a borsod megyeieket. Székelyföld és ÉK- Magyarország helyi értékeit Gelsei Sándor bútorfestőnépi iparművész, Egyesületünk tagja méltatta. Bence Ilona a kuckósok vezetője , a vendéglátókkal együtt őt is meghívta egy viszontlátogatásra, melyről az alábbiakban számol be:

Oldalak

Subscribe to RSS - Gelsei Sándor