„HMNE-3 Mester és 3 inas” – befejeződött a hímzés oktatás
A Csoóri Sándor Alap támogatásával ,a „HMNE-3 Mester és 3 inas” program keretében elkezdődnek a képzések, melynek keretében három mester adja át tudását 3 inasnak.
Lovászné Juhász Rita Gránátalma díjas népi iparművész a Népművészet ifjú mestere hímzésre tanította inasát, Szigetvári Andrea Enikőt.
Elsőként az elméleti alapok megismerésével indultak, melyen a palóc tájegység néprajzi textiles hagyományait tanulmányozták. Magángyűjtemény megtekintése szolgált alapul ehhez, itt közelről megnézték az eredeti régi anyagokat, viseleti darabokat és lakástextileket. Főként a szabadrajzú hímzéseket és azsúrozási módokat vizsgálták, illetve a színvilágot. Élményekkel feltöltve kezdték el a mintarajzok, szakkönyvek tanulmányozását. Első munka, egy kis palóc madaras keszkenő, kézbe való kendő hímzése volt, előrajzolt minta szerint.
2. foglalkozásra tervezett program a „palóc mintakendő”hímzésének elkezdése, előrajzolt minta szerint. Először tanulmányozták a rajta szereplő mintákat, s megismerkedtünk a minták fajtáival, a csokros minta szerkezetekkel, sormintákkal. Munkát nehézségi sorrendben először a lapos, szár öltéssel kezdték, a csokros szerkezetnél. Majd a csíkmintánkba is belekezdtek, a „bimbó öltést”, a „hurokba varrt”kerek virág hímzését is megtanulta az Inas.
3. foglalkozáson egy táska megvarrását együtt végezték, sötétkék vászon anyagot felhasználva, kézi varrással, foltvarró technikával. A hímzést Andrea házi feladatként végezte el. Ezután folytatták a mintakendőnk hímzését és előkészítették a szegő azsúrozást. Mindegyik hímzésünknél hímző rámát használtak.
4. foglalkozásra különleges témát készített elő a Mester, a minta rajzolását, szerkesztést, kiszúrását, előrajzolását /drukkolását/ tanulták meg. Sikerült az első előrajzolás, egy kis kötényre drukkolták a mintát. A foglalkozás 2. felében a mintakendőnk hímzését folytatták a „csokros szerkezet”egyik különleges darabjával, egy hurokra varrt virágcsokor hímzésével.
5. foglalkozás tervében szerepelt egy palóc asztali futó készítése is, amihez most egy rendhagyó, korszerűbb színvilágot alakítottak ki. Andrea választotta ki a színárnyalatokat a futó kihímzéséhez. Lilás, kékes árnyalatok állnak hozzá közel, így kicsit „újra gondolva” a palóc hímzést, most ezekkel a színekkel kezdett bele a munkába.
Elérkezett az utolsó , 6. foglalkozás, izgalommal várták, vajon sikerül-e mindent befejezni. Andrea otthoni kitartó munkájának köszönhetően a mai napra a befejezések jutottak . Elsőként el is készült a táska, amit Andrea használni is fog. Ezután az asztali futó hímzését, azsúrozását fejezték be. A mintakendő is elkészült. Megelégedetten díszítették fel asztalt az elkészült textilekkel, mintha egy kis kiállítás lenne.
A Mester és Inas program lehetővé teszi, hogy a „mesterek” átadhassák a sok éves tudásukat az érdeklődő fiataloknak, biztosítva ezzel egy egészséges folyamatot, mely a kézművesség továbbélését biztosítja.