1956-os emlékmű avatása Emődön

Az Emődi Önkormányzat kérésére tervezte és készítette el Kiss István fafaragó, népi iparművész az 1956-os emlékművet. A faragást Kisgyőr által adományozott rönkből kezdte meg Emődön, látvány faragás keretében. Érdeklődő napközisek és felnőttek előtt bontakozott ki a szobor a rönkből. Az emlékmű befejezésére műhelyében került sor.
A szobor felavatása október 22-én az Nemzeti Ünnep előestéjén, koszorúzással egybekötve történt.
Az avató ünnepségen Bódi Csaba polgármester köszöntőjét követően Kiss István így mutatta be az emlékművet:
„Az utcaköveken áttörő kopjafát féltőn öleli körbe a forradalom lyukas zászlaja. A kopjafa mint egyetemes magyar szimbólum beszél hozzánk. Jelképei történeteket mesélnek el. Ebben az esetben a betlehemi csillag a reményt, a parázs a mélyben szunnyadó mindig fellobbanó szabadságvágyat, a csúcsán a bimbós tulipán a fiatalságot, az örök megújulást jelképezi. A kockakő pedig a forradalmak legkézenfekvőbb fegyvere, talajként és védelemként is szolgál a küzdelemben. Ezzel az emlékművel a magyar szabadság ifjú hőseinek állítunk emléket akik őrizték a szabadságba vetett hitet és remélték a győzelmet. A szabadság bajnokaira emlékezzünk most, mert ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak! …”
A hivatalos műsort követően még sokáig beszélgettek a helyiekkel az emlékmű elkészítésének folyamatáról, a jelképek jelentéséről.