A Palóc hímzés népszerűsítése Lakitelken
Lovászné Juhász Rita hímző, viseletkészítő népi iparművész beszámolója:
Október 15.-én hímző népi iparművészként egy szakmai napon vettem részt, képviselve a Gyöngyössolymos Hímző Szakkörömet is. A programot Báder Miklósné szervezte, a Nemzeti Művelődési Intézet közreműködésével és vendéglátásával Lakitelken. Ennek célja volt, hogy megismerkedjünk az intézet működésével, az impozáns épülettel mely helyt ad a tevékenységnek, ami koordinálja a Kárpát-medence művelődést. A közel négyezer négyzetméter alapterületű székház illeszkedik az alföldi tájba és a Hungarikum Liget épületegyütteséhez. A szerves magyar harmonikusan műveltségre utaló jelképek a házat kívülről és belülről is körbeveszik, megjelennek a homlokzaton, a ház külső falain, a padlón, a függönyökön, a belső burkolaton és a teraszon is. A homlokzati fríz Makolcsi Sándor festőművész műve alapján készült.
Idegenvezetőinknek köszönhetően megismerkedtünk az épülettel és a szemközt elhelyezkedő Hungarikum Liget híresebb épületeivel.
A Nemzeti Művelődési Intézet „ Aszakkör” projektje kapcsán rendeztünk itt kiállítást a „palóc hímzés népszerűsítése” céljából. A kiállítás szervezője Báder Miklósné és az intézet munkatársa volt, amit most közösen megtekintettünk, s alkotók, szakkörvezetők beszéltek részletesen a tárgyak születéséről, gyakorlati kivitelezéséről. Idén ősszel mint megtudtuk kb. 90 szakkör indult el a Kárpát-medencében e program keretében, s nagy százalékban választották a szervezők a „palóc hímzést”. Mivel a munka alapját képező filmeket a Hevesi Háziipari Szövetkezet szervezésében mi valósítottuk meg, ezért is volt jó alkalom ez a kiállítás megrendezésének. A kiállítók bemutathatták a filmekben szereplő hímzéseiket, így az én solymosi szakköröm munkáiból is ezt az anyagot állították ki. Téma a palóc szabadrajzú és áttört, keresztszemes, szálhúzásos technika volt. Igazán inpozáns kiállítás jött így létre. Sok élménnyel gazdagodva tértünk haza, egy szép nap emlékével.
A palóc hímzést népszerűsítő kiállításon többek között Lovászné Juhász Rita és szakkörének, valamint Berzeviczy-Fehér Jánosné munkái is láthatóak!