Prágában jártunk – útibeszámoló
A Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Prágába, 1 hetes tanulmányutat szervezett,, az "Eger város a kézművességben" pályázaton részt vett kézművesek részvételével, október 7.-13.-ig. Az Iparkamara meghívására egyesületünkből Fehér János, Gelsei Sándor, Dohnál Tiborné és Szontaghné Demeter Ágnes utazhatott Prágába. Okt. 8.-án egy kézműves szakiskola megtekintésével kezdődött a program. Az igazgatónő kísért végig bennünket, az iskola oktatótermein.Érezni lehetett a nevelés szellemén, hogy a képzés mennyire emberközpontú és arra készítik fel a tanulókat, amire az életüket tették fel! Nem az iskolának tanítanak és nem fejkvótáért, hanem azért, hogy mestereket engedjenek ki,akiket biztos munkahelyek várnak, ha elvégezték a tanulóéveket! Megadják a lehetőséget, hogy még tanulóként iválaszthassák, a munkáltatók a jó kezű mesterjelölteket. Ezért versenyeket működtetnek, ahol megmutathatják tudásukat,rátermettségüket,hogy a szakma tárt karokkal fogadhassa őket! Ezzel biztosítva magukat, motivációjukat és hitüket, a kézművesség tovább élését!
Elsőként a faszobrász tanulók munkáival ismerkedtünk. Tetszettek és a munkamódszer, ahogyan egyről a kettőre haladnak, tematikusan!Voltak akik ornamentikát faragtak, voltak akik arcot faragtak, gondolom a szakoktató megítélése, hogy kinek, mihez van kézügyessége! Akiket mi láttunk, valószínű, már az alapismereteken túl voltak és a fogásgyakorlatokon is, hiszen nagyon kreatívan dolgoztak.Innen kerülnek ki a restaurátor szakmunkások is!
Utunk második állomása a kovácsműhely volt és az intarzia műhely! A kovácsműhelyben bemutató is volt, ahogy egy 20 centis vaspálcából egy kis alkotás készült. Az intarzia tanteremben látható volt egy közös alkotás, egy szekrény, amely a tanulók közös munkája. Közösen csinálták az asztalos, kovács és a faszobrász tanulók! Nevezzük ezt Mesterremeknek!
Tanítanak itt lapszabászokat, bútorgyártókat, akik a tanulás során készterméket gyártanak, amelyek az iskola szekrényeit, asztalait székeit teszik ki! Természetesen megnéztük a prágai belvárost, amely páratlan látnivalókat nyújtott. Az évszázadok alatt felgyülemlett kézművesség remekeit nyújtotta ez a város.Minden háznak történelme van és minden házon ott van a történelem!
Második nap az üveg jegyében telt Jablonec környékén. Yani nevű bizsucégnél tettünk látogatást, ahol helyileg készült üveggyöngyökből csináltak ékszert.Tanulságos volt látni, hogyan fűznek gyöngyöt iparilag! A Jablonecben működő Glamour bizsumúzeum, nem csak ékszereket állít ki, hanem üvegcsiszolt alkotásokat,üveggyártás folyamatát, ahogy a gyöngyöket készítik, és érem gyűjteménye is szép. Élmény volt az üvegmúzeum!
Harmadik nap a sörgyártás egyik leghíresebb gyárát a pilzeni gyárat látogattuk meg. Pilzenben láttunk egy nagyon érdekes helyi néprajzi múzeumot, ahol a környékbeliek életét mutatták be, a századok viszonylatában! Volt benne viselet, fazekasság, mindennapi élet velejárói, kellékei! A drótostót kiállítás bemutatta, hogy egy ősi mesterséget,hogyan lehet a képző ill. az iparművészetbe átmenteni!
Negyedik nap, egy kerámia stúdiót mutatott be nekünk a működtetője, aki azon a helyen fogad olyanokat, akik szeretnek az agyaggal bánni és az alkotás közel áll hozzájuk, valamint a szabadidejüket szeretnék barátságos környezetben eltölteni! Szimpatikus volt, hiszen ezt nálunk szakkörnek nevezik, de mégsem az, mert ez nem intézményhez kötödik, hanem vállalkozásként van elkönyvelve! Ruckl crystal néztük meg délután, ahol betekintést láttunk egy üvegműhelybe, ahol végig mentünk a ólomkristály készítés minden folyamatán, amit manufakturális keretben végeznek.
Az ötödik nap egy népünnepélyen vettünk részt, ami kézművesekkel is gazdagított fesztivál volt! Boldogan sétáltam a kézműves portékák között és élményekkel gazdagodva zártam a napot!
Mit nyújtott ez a tanulmányút: bővült a látóköröm és jó volt belelátni egy másik nép kézműves kultúrájába!
Köszönöm a sorsnak és a Kézműves Kamarának, hogy lehetőséget biztosított ennek a megélésére.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni